Společenské zábrany

Muffin nemá žádné společenské zábrany. Tak a je to venku. Nedávno jsme se pozastavovali nad tím, jak je možné, že se snažíme už rok na něj výchovně působit, všeobecně ho umravňovat a klidnit jeho temperament – ovšem bezúspěšně. Vždycky na chvilku poslechne, ale jakmile dojde na socializaci, je všechna snaha v kýblu. Muffínek zkrátka nezná limity lásky k bližním.

blog1

Nedávno jsme šli venčit a poblíž popelnic na tříděný odpad jsme narazili na dvě dámy, zabrané do živého rozhovoru. Jedna právě chválila provedení dětské postýlky a rozplývala se „…no je krásná, prostě krááásná, fakt se povedla, úplně nááádherná…“. Vidíte tam ta protažená „á“? Tak to je voda na Muffínkův mlýn. Dlouhá „á“, zamlaskání, zapískání, slova jako „brabantík“, „pejsek“, „rozkošnej“ – prakticky cokoliv, co kdo vypustí z pusy, když to zní dostatečně vstřícně a mile. Muffínek, kterého si dáma pochopitelně ani nevšimla, se postavil na zadní, začal na ni mávat packami a poskakoval, jako by měl pod zadkem pružinu. Už jste někdy zkoušeli odtáhnout na vodítku psa, který odmítá jít spořádaně po všech čtyřech a místo toho se tváří, že odteď z něj bude surikata?

blog2

To se potom těžko vychovává. Tohle nemám ničím podložené, je to jen moje osobní domněnka – ale při výchově Muffina mám neustále pocit, jakoby po mně netrpělivě mával rukou (=packou) a říkal „jo, jasně, ale počkej moment – tohle je DŮLEŽITÝ!“. Našemu andílkovi je právě rok. A mně se zdá, že se na světě ještě pořádně nerozkoukal. Polovina věcí ho děsí, druhou polovinu zbožňuje až k zbláznění. A tak se procházka mění na výpravu stylem „čucháme, značkujem, čucháme – AUTOBUS: VYDĚŠENÝ ÚSKOK STRANOU – čucháme, čucháme – SOCIALIZACE!!! – čuchááááme… ZBOŽŇUJU TENHLE KUS BLÁTA, MAMI – SMÍM SI HO VZÍT DOMŮ???“. Můžu se zlobit, ale stejně mi to není nic platné. Vzpomínám si na radu, kterou mi dala veterinářka při prvním očkování Dobbyho, když jsem se celá zoufalá vyptávala, jestli je normální, že se moje malé štěňátko venku chová jako tasmánský čert. „Má prostě radost ze života. Tak mu ji nekažte.“

1 komentář: „Společenské zábrany“

  1. intervaly fejetonu se prodlužují, ale kvalita roste (: haf!

Komentáře nejsou povoleny.