Krmíme, nevykrmujeme

Rozmáhá se móda exotických mazlíčků. Možná už není tak originální pořídit si jedovatého hada nebo veverku, jelikož móda chodí ve vlnách a jen co se trendy usadí, už je ženou pryč další. Přemýšleli jsme, jestli si nepořídit mývala. Prý jsou úžasně nenároční, chytří, otužilí a sežerou téměř cokoliv (zrovna tomu bych věřila). Samozřejmě jen žertuju, naše dvoučlenná smečka by mě za mývala nejspíš zakousla. No… přinejmenším ožužlala. Hrdý páníček dvou chlupaťoučkých brabantíků projevil zájem o chov miniaturního prasátka. Co se mě týká, prasátko mi přijde miniaturní (a sympatické) pouze pokud se podává ve formě jednohubek. Nejspíš jsem zaujatá, ale po přečtení Farmy zvířat zkrátka nechovám k prasatům důvěru. U nás doma možná vládnou železnou packou psi o váze 4,8kg, ale žádné prase mi v obýváku plánovat revoluci nebude.

blog1

Jelikož tedy zůstáváme věrní malým šelmičkám a ani se je nechystáme sníst ke štědrovečerní večeři, je tu podstatná otázka stravování – svoje brabantíky krmíme, nevykrmujeme. Kdyby dali dětem v první třídě vybrat, co papá pes, co slepice a co kravička, určitě by nikoho ani nenapadlo tvrdit, že pes žere rýži, pšenici nebo kukuřici. To by kráva stejně tak dobře mohla svačit kuřecí řízky. Pes není prasátko. Prosím myslete na to, když si budete chtít pořídit nového člena rodiny. Mouka je určitě levnější než maso, ale veterinář, který vašeho mazlíčka bude léčit z následků špatné výživy, vám účty rychle srovná.

blog2

Neříkám, že je nutné koupit nejdražší krmivo na trhu nebo psovi dělat každý den svíčkovou. Jde jen o to najít krmivo, které pejskovi vyhovuje, a které obsahuje hlavně maso a ne šrot. Existuje množství článků o tom, jak vybrat krmivo, jestli barf nebo konzervy nebo granule… my máme poloměkké granule a jsme maximálně spokojení. Po konzervách jsme sbírali v parku nálože jako od bernardýna a po těch nejkvalitnějších granulích co jsme sehnali (s maximálním obsahem masa) byly pořád jenom průjmy a Muffínek byl chudák samá noha, vůbec nepřibíral. Úplný základ, který jsme si časem osvojili a který bych opakovala každému, kdo by byl ochotný se se mnou na tohle téma bavit, je:

1. Čtěte složení
Pokud někdo napíše velkým písmem přes celý obal „superprémiové“, nemusí to ještě nic znamenat. Je nutné si přečíst podrobné složení (to tím nejmrňavějším písmem) a žádnou kukuřici a pšenici nebrat! Co je na prvním místě ve složení, toho je v granulích nejvíc. Když je na prvním místě maso, na druhém maso a na třetím maso, nejspíš si při výběru vedete dobře.

2. Druhy masa
Tohle je důležité pro chlupáče s citlivým žaludkem. My máme hned dva. Hledali jsme dlouho a nakonec jsme zůstali u jehněčího. Dokonce ani ryby a kuře se neosvědčily. Hovězí, zvěřina nebo dokonce vepřové je jen pro borce s železným žaludkem.

3. Nejvyšší kvalita je jenom polovina úspěchu
Najít nejprémiovější značku na trhu, s nejvyšším obsahem masa a dokonalou přípravou při nízké teplotě nám bylo stejně k ničemu. Kombinace rybí maso + hrách zkrátka klukům neseděla. Muffin měl po ní průjmy a Dobby nesnesitelně nafouklé bříško – vážně, nedalo se s ním chvílemi vydržet v jedné místnosti. Ten smrad musel snad děsit i jeho. Každý pes je jiný a máte rodičovskou povinnost vyzkoušet několik variant, abyste nakonec mohli zůstat u té nejlepší.

blog3