Dobby teriér

Všude se dočtete, že brabantík je klidné, milé, společenské plemeno, které zvládne vychovat i batole a které vám nezpůsobí trapné společenské chvilky, kdy byste se museli s ostudou vyhýbat sousedům a plazit se domů kanálem, protože váš miláček nad ránem vzbudil celou ulici. Inu, Dobby zjevně neumí číst. Dobby totiž trpí jakýmsi zvláštním rozpolcením osobnosti a v jeho chlupaté kebulce se ještě 100% nerozhodlo, jak to vlastně bude. Dobby je brabantík s teriérem v těle.

dobbyrvacka

Už jsem potkala několik majitelů brabantíka, kteří si stěžovali, že nemůžou svého chlupáče přimět, aby pořádně „hnul zadkem“, jak se říká. Že je to gaučáček se vším všudy a nejraději se válí na koberci a škemrá o dobroty. Tak nevím. Muffínek mi jejich slova potvrzuje dnes a denně. Dokonce jsme začali otáčet plyšovou psí boudu vchodem ke zdi, když se chystáme jít venčit, protože jinak by tam hupsnul z rozběhu, pak by vzpříčil nohy a nechtěl ven ani za milion piškotů. Asi už vám nemusím popisovat, že starší brácha přitom stojí těsně u dveří a tváří se znechuceně. Ty malá brzdo, příště te necháme doma…

dobbysiska

Dobby je zkrátka kapitola sama pro sebe. Někdy si říkám – kdyby ti tak psí sudička nadělila pár kilo navíc. To by se vidělo… No, alespoň bych se o tebe už nemusela bát. Teď trnu strachy pokaždé, když vyrazíš na svou trestnou výpravu po okolí a štěkáš na všechny, kteří si dovolili být větší než ty. Tedy ne na všechny – ať jsem spravedlivá – jen na ty, kteří ti značkují tvojí lampu s vůbec jsou to arogantní… však víš. Kdybys byl balík po kolena, už bys mě táhl po chodníku a radostně ohrožoval na životě polovinu sousedství. Kdybys byl tele do pasu… hrůza pomyslet. Vodila bych tě nejspíš na řetězu a už z dálky vyvolávala – pozor, můj brabantík kouše! Dovedete si představit, řekněme, čtyřicetikilového brabantíka? Planeta opic hadr…

IMG_2918

Ale však já ti křivdím, broučku. Dobby nás zkrátka hlídá. On ví, že je ten největší a nejpořádnější pes v celé rodině a nedá se nic dělat, musí pracovat s tím, co má. I kdyby si měl k větším fenkám nosit štafle a na kluky štěkat z náručí, když ho starostlivá panička odnáší a omlouvá se o sto šest: „On to tak nemyslel. On je vlastně úplný zlatíčko…“. A ještě jedna věc mě utvrzuje v tom, že Dobby se opravdu nejspíš tak docela neměl narodit v mrňavoučkém těle s placatým čumáčkem – náš „prvorozený“ totiž vášnivě rád aportuje. Přinese cokoliv, co mu hodíte. Nebo se o to alespoň pokusí. Na tenisák ovšem jeho výbava nestačí, máme proto doma zásobu přibližně padesáti míčku o průměru 4,5cm, které jsou pro brabantíka jako dělané.

thumb_DSC_0554_1024

Gaučák nebo teriér – Dobby je náš báječný kluk a svým způsobem to vždycky bude jedináček… závisláček a malá hlídací opička. Nevyměnili bychom ho ani za deset bernardýnů.