Pes v posteli?

Smí pes do postele? Tato otázka se týká každého majitele psa bez rozdílu. Týká se ho velmi intenzivně a neodbytně hned od prvního večera, kdy si přiveze domů překrásné, chlupaťoučké štěňátko, které ještě nemělo kde se pořádně zašpinit. Spaní pohromadě se psem je naprosto nehygienické, zoufale nepohodlné, složité a nezřídka vyžaduje od páníčka zvláštní schopnosti a pomůcky. Spí tedy náš pes v posteli? Odpověď zní – oba a vždycky. A proč? To ví snad jen Dobby…

IMG_1857

Ale vezměme to pěkně jedno po druhém. V časopisech a odborné literatuře se dopátráte pouze obecných informací, které se sotva okrajově dotýkají prožívané reality. Tak například proces rozhodování o budoucím uspořádání věcí je tam silně zjednodušený. Prostě si dopředu řeknete, jestli pes bude spát v posteli nebo ve vlastním pelíšku, a pak na tom budete nekompromisně trvat. Hotovo dvacet. Jenže to se to rozhoduje, dokud máte prázdný byt a čistě vyprané ložní prádlo. Když si malý špuntík s ušima usmyslí, že se bojí spát sám, tak nebude spát sám – i kdyby vám měl sežrat postel pod vaší lidskou… zadnicí.

SAMSUNG CSC

I ten nejmenší a nejsladší andílek v sobě se setměním záhadně objevuje sílu celé vlčí smečky a hlas, jaký by se člověk zdráhal použít snad i v nouzi nejvyšší. Štěňátko, které celý den jen roztomile pokníkávalo a broukalo, dokáže ve stavu nevyžádaného osamění výt, štěkat, ječet a histericky škrábat na dveře. Žádný problém. Vzbudí polovinu vašich sousedů a donutí vás přehodnotit původní idealistické představy o životě se psem.

muffin-postel

Nebudu to protahovat – podlehli jsme. A pokud nemáte nervy ze železa či samostatnějšího chlupáče, podlehnete taky. Čím menší pejsek, tím větší si žádá pelíšek. Že je to absurdní? Počkejte a uvidíte. Nakonec se člověk jednoho dne probudí – nohy z postele, hlavu nalepenou na noční stolek – a už mu to ani nepřijde. Ale přesto existují určitá pravidla a situace, na které se musíte dopředu připravit. Tedy měli byste. Jinak si budete ve chvílích nejhorší krize přát spláchnout psa do záchodu a vyskočit oknem hlavou napřed.